ROBOFOOD

ARTICLE

مقالات ربوفود

8 نکته برای ذخیره سازی مواد غذایی فست فود شما

8 نکته برای ذخیره سازی مواد غذایی فست فود شما ایمنی مواد غذایی یکی از اصلی ترین دغدغه های هر

8 نکته برای ذخیره سازی مواد غذایی فست فود شما

ایمنی مواد غذایی یکی از اصلی ترین دغدغه های هر آشپزخانه تجاری می باشد.

در این جا می خواهیم 8 راهی که اپراتورهای مواد غذایی می توانند از ذخیره سازی مطمئن مواد غذایی خود اطمینان کسب کنند را به شما آموزش دهیم:

از قانون “هر چیزی که اول می آید اول هم باید خارج شود” تبعیت کنید.

این قانون می گوید که مواد غذایی که زودتر به دست شما می رسند باید زودتر هم مصرف شوند. این قانون به شما کمک می کند تا هم از ایمنی مواد غذایی مطمئن شوید و هم کیفیت مواد غذایی را حفظ کنید. وقتی که بار جدید مواد غذایی می رسد، غذای جدیدتر باید پشت غذای قدیمی تر قرار بگیرد تا غذای قدیمی تر اول از همه مصرف شود: این موضوع هم برای ذخیره سازی سرد و هم گرم صادق است. هم چنین خوب است که برچسبی را بر روی همه غذایی با تاریخ دریافت آن ها بنویسید و هم چنین تاریخ “نهایی مصرف” را نیز یادداشت کنید تا هم از ایمنی و هم از تازگی غذا مطمئن شوید.

گوشت را تا جای ممکن پایین قرار دهید

حتی اگر در یک محفظه عایق بندی قرار می دهید، گوشت یا ظروف محتوی گوشت را باید پایین تر از تمام موارد دیگر قرار دهید تا آبی که از گوشت می چکد به پایین نریزد و بقیه مواد غذایی را آلوده نکند.

 

راه اندازی فست فود با بکار گیری استراتژی مناسب 

 

مواد غذایی را در محفظه های هواتنگ قرار دهید

وقتی که غذا با هوا تماس پیدا می کند، غذا شروع به فاسد شدن می کند. برای آن که عمر غذا را بیشتر کنید و ایمنی و کیفیت آن را حفظ کنید، غذا باید در محفظه های هواتنگ قرار گیرد. از ظروف دربدار برای نگهداری و تمیزنگه داشتن آشپزخانه و محافظت از غذاها در برابر کثیفی و باکتری استفاده کنید.

 

 

هیچ وقت غذاها را روی زمین نگه ندارید

غذاها را اصولا باید حداقل حدود 15 سانتی متر بالاتر از سطح زمین نگه داشت. دلیلش پیشگیری از ورود آب، گرد و خاک، و سایر آلاینده های دیگر به درون کیسه های حاوی مواد غذایی است.

کنترل دما هم چنان به قوت خود باقی است

یخچال برای ایمنی مواد غذایی ضروری است اما فقط زمانی که در دمای درست قرار داده شوند. حتی دستگاه یخچال نیز باید یک ترمومتر داشته باشد تا کارمندان دما را چک کنند و مطمئن شوند که غذا در دمایی پایین تر از ناحیه خطر دمایی قرار دارد.

 

خرید وسایل فست فود با قسمت مناسب 

 

دستگاه های یخچال و فریزر را بیش از حد پر نکنید

اگر محصولات زیادی درون یک یخچال قرار گیرد، دستگاه شما مجبور است تا به سختی کار کند تا بتواند دمای مناسب را حفظ کند. بدین ترتیب نقاط داغی در نواحی ای که کابینت خیلی سرد نیست، به وجود می آید. تازه حتی ممکن است یخچال از کار بیفتد. بستن منافذ هوای ورودی و خروجی نیز باعث می شود یخچال به درستی کار نکند و حتی می تواند به از بین رفتن ایمنی مواد غذایی منجر شود.

قفسه ها و کف زمین را تمیز و مرتب نگه دارید

از قفسه بندی دیواری و واحدهای طبقه بندی کننده برای مرتب نگه داشتن آشپزخانه رستوران فست فود خود استفاده کنید. هر جایی که کثیفی یا مانده های مواد غذایی وجود داشته باشد، باکتری می تواند رشد کند. پس تمیز نگه داشتن کف و قفسه ها یک ضرورت برای حفظ ایمنی مواد غذایی در آشپزخانه رستوران فست فود شماست. قفسه های مرتب با برچسب زنی درست آیتم ها هم چنین به کارمندان کمک می کنند تا وقت کمتری برای بازنگه داشتن در و پیدا کردن آیتم ها صرف کنند.

وقتی شک داشتید، بریزید بیرون!

حرف آخر حفظ ایمنی مواد غذایی این است که وقتی که نسبت به یک ماده غذایی شک کردید، جانب احتیاط را در نظر داشته باشید و غذا رو دور بریزید. اگر بخواهید به خودتان بگویید: “مشکلی نیست” معمولا مورد مسمومیت مواد غذایی برایتان پیش می آید که نتیجه اش از دست دادن کار و تمام آوازه رستوران فست فود شماست.

در نگهداری و ذخیره سازی مواد غذایی فست فود حتما دقت کنید و نکات بهداشتی را رعایت کنید تا دچار ضرر و زیان نشوید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping cart
Shop
0 items Cart
My account