ROBOFOOD

ARTICLE

مقالات ربوفود

انواع ماشین های ظرف شویی

مسلما هر رستورانی فست فودی به عنوان یکی از اصلی ترین تجهیزات فست فود خود نیاز به ماشین ظرف شویی

انواع ماشین های ظرف شویی

مسلما هر رستورانی فست فودی به عنوان یکی از اصلی ترین تجهیزات فست فود خود نیاز به ماشین ظرف شویی دارد. در این مقاله، با هم انواع ماشین های ظرف شویی را مرور می کنیم.

انواع ماشین های ظرفشوئی

شاید برای شما کار کردن با ماشین ظرفشوئی کار بسیار معمولی باشد و یا از انواع مدل های صنعتی آن نیز بی خبر باشید ما در این مقاله شما را با نحوه کار با ماشین های ظرفشوئی  آشنا خواهیم کرد و با انواع آن را معرفی خواهیم نمود

ماشین های ظرف شویی با درب کشویی

این ماشین های ظرف شویی به صورت مستقل کار می کنند. آن ها یک درب بلند دارند که با شروع فرآیند شستن و ضدعفونی کردن به پایین کشیده می شوند.

این درب سه کشویی به هم متصل دارد که بعد از آن که جای ظروف پر شد و درون دستگاه قرار گرفت به سمت پایین کشیده می شوند.

ماشین های ظرف شویی با درب کشویی چطور کار می کنند؟

این ماشین ها از یک سیستم خروج-ورود بهره می برند: یعنی مخزن آن با آب تمیز و تازه در شروع فرآیند تمیزکاری پر می شود و وقتی که چرخه شست و شو به پایان رسید، آن آب از طریق یک سیستم زه کشی تخلیه می شود.

چند ظرف را این دستگاه در ساعت می شوید؟

یک ماشین ظرف شویی با درب کشویی حدود 50 الی 125 ظرف را در ساعت بر حسب مدل آن می شوید. ماشین های ظرف شویی تجاری برای انواع خدمات فست فود که می خواهند حدود 300 الی 1500 ظرف را در روز بشویند، انتخاب مناسبی است.

ماشین ظرف شویی با درب کشویی

ماشین ظرف شویی با درب کشویی

ماشین ظرف شویی زیر کابینتی

وقتی که یک دستگاه “ماشین ظرف شویی” نامیده می شود یعنی صرفا ظروف را ضدعفونی می کند و حقیقتا ظروف داخل آن را نمی شوید. اما “شست و شو دهنده (Dish Washer) ظروف” هم ضدعفونی می کند و هم می شوید. اگر این چیزی است که احتیاج دارید، پس یک ماشین ظرف شویی نخرید.

یک ماشین ظرف شویی زیر کابینتی به طور خاص برای ضدعفونی کردن تعبیه شده و برای ظروف شیشه ای، تخت افزار (بشقاب و سینی)، و ظروف دیگر خوب است. این نوع ماشین تقریبا هم اندازه یک ماشین ظرف شویی خانگی است، اما این تنها شباهتی است که این دو ماشین ظرف شویی با هم دارند.

یک سینک دوقسمتی باید برای یک ماشین ظرف شویی زیرکابینتی استفاده شود، در حالی که یک سینک سه قیمتی را نیز می توانید اگر ظروفی داید که باید کمی پیش از شست و شو خیس بخورند، استفاده کنید.

مزایای داشتن یک ماشین ظرف شویی زیرکابینتی چیست؟

یک ماشین ظرف شویی زیرکابینتی برای کافه های کوچک و آشپزخانه های تجاری که در آن ها نمی توان ماشین ظرف شویی با درب کشویی قرار داد، انتخاب مناسبی است که به راحتی میتوان آن را درکنار دیگر دستگاه های فست فودی در آشپزخانه جانمایی نمود

یک ماشین ظرف شویی زیرکابینتی چطور کار می کند؟

همانند ماشین ظرف شویی با درب کشویی، ماشین ظرف شویی زیرکابینتی از یک سیستم ورود و خروج بهره می برد به طوری که آب تازه و ضدعفونی کننده به درون مخزن پمپ می شوند و سپس از طریق یک سیستم زه کشی بعد از تکمیل چرخه ضدعفونی سازی تخلیه می شود.

درب آن شبیه به درب یک اجاق باز شده که محفظه نگهدارنده ظروف را در معرض دید قرار می دهد. از آن جایی که یک ماشین ظرف شویی زیرکابینتی شست و شو انجام نمی دهد، تمامی ظروف، شیشه جات، و تخت افزارها باید از پیش با آب شسته شوند.

چند ظرف را این ماشین ظرف شویی در ساعت می شوید؟

از ماشین ظرف شویی زیرکابینتی انتظار شستن حدود 35 ظرف را در ساعت (معادل 520 ظرف در روز) داشته باشید. این ماشین ظرف شویی برای کافه های کوچک، آبمیوه و اسموتی فروشی ها، رستوران های کوچک، کودکستان های کوچک، مساجد و غیره مناسب هستند.

ماشین ظرف شویی زیرکابینتی

ماشین ظرف شویی زیرکابینتی

شست و دهنده های لیوان

شست و دهنده های لیوان در واقع ماشین های ظرف شویی زیرکابینتی هستند که بیشتر در کافه ها استفاده می شوند. این ماشین ها انواع مختلفی دارند: درب دار زیرکابینتی، نوار نقاله دریچه ای، و انواع تسمه گردان آن. تسمه گردان یعنی این که این ماشین مجهز به یک نوار نقاله چرخنده است و توسط جداکننده های فلزی یا پلاستیکی جدا می شود. سه بخش هستند که این تسمه گردان از درون آن ها عبور می کند.

اولین آن جایی است که ظروف کثیف را می گذارید، مورد دوم بخش شست و شو است و قسمت سوم جایی است که ظروف ضدعفونی می شوند. این نوع عملیات برای قراردادن و برداشتن لیوان ها در هر نقطه ای در طول فرآیند شست و شو و ضدعفونی سازی آسان است.

شست و دهنده های لیوان دارای فشار آب کمتری هستند تا از شکستگی جلوگیری کنند. در ضمن آن ها می توانند حدود 2000 لیوان را در ساعت بشویند و بدین ترتیب هیچ وقت مشتریان خود را منتظر نخواهید گذاشت.

ماشین شست شو دهنده لیوان

ماشین شست شو دهنده لیوان

ماشین های ظرف شویی نوار نقاله ای (کانوایری)

ماشین های ظرف شویی نوار نقاله ای در آشپزخانه های تجاری استفاده می شوند که تا 1500 وعده غذایی را می خواهند در یک زمان ارائه دهند. این نوع ماشین ظرف شویی می تواند حدود 400 ظرف را در ساعت تمیز کند: پس انتخاب مناسبی برای آشپزخانه دانشگاه ها، هتل ها، و آشپزخانه های تجاری دیگر است.

یک ماشین ظرف شویی نوار نقاله ای می تواند تا 3 مخزن داشته باشد: یکی برای شست و شو، دیگری برای آب کشی، و سومی برای چرخه ضدعفونی سازی. اکثر ماشین های ظرف شویی نوار نقاله ای از آب داغ برای ضدعفونی کردن استفاده می کنند، گرچه مدل هایی هم هستند که با ضدعفونی سازی شیمیایی و دماهای پایین تر نیز کار می کنند.

ماشین های ظرف شویی پروازی

ماشین های ظرف شویی پروازی غول ماشین های ظرف شویی تجاری محسوب می شوند! آن ها در واقع یک ماشین ظرف شویی نوار نقاله ای هستند اما ظروف مستقیما بر روی یک نوار متحرک بدون جاظرفی قرار می گیرند. ماشین های ظرف شویی پروازی اصولا برای هر مشتری شخصی سازی می شوند، پس حتما قبل از خرید خواسته دقیق خود را مشخص کنید.

ماشین های ظرف شویی پروازی برای استفاده در ساختمان های بزرگ مانند هتل ها و اقامت گاه ها، دانشگاه ها، ندامتگاه ها، تالارهای پذیرایی و بیمارستان ها عالی هستند و می توانند تا 14000 ظرف را بر ساعت بشویند.

ماشین های شوینده دیگ، قابلمه و ماهیتابه

ماشین های شوینده دیگ، قابلمه و ماهیتابه به ما در شستن ظروف پخت و پز کمک شایانی می کنند. این ماشین ها که از سیستم های شست و شوی پرفشار بهره می گیرند می توانند ته مانده های چسبیده به ظرف را بدون نیاز به شستن چندباره تمیز کنند.

اکثر این ماشین های ظرف شویی با یک درب به سمت پایین بازشو تولید می شوند که البته مدل هایی هم هستند که دربشان به بیرون باز می شود.

این نوع ماشین ظرف شویی برای شیرینی پزی ها و نانوایی های شلوغ، شرکت های کیترینگ غذا، و هر تجارت مواد غذایی که از قابلمه، ماهیتابه، دیگ های بزرگ و ابزارهای پخت و پز زیادی استفاده می کند، مناسب است. اگر به این نوع ماشین ظرف شویی علاقمندید، مطمئن شوید که بزرگترین قابلمه یا ماهیتابه تان حتما در محفظه آن جا شود.

ماشین های شوینده دیگ، قابلمه و ماهیتابه از ولتاژ های بالا برای کارکرد صحیح استفاده می کنند پس حتما چک کنید که سیستم الکتریکی مکان شما می تواند این نوع ماشین ظرف شویی را ساپورت کند.

ماشین ظرف شویی قابلمه، ماهیتابه و دیگ: مقاله ای از تجهیزات فست فود روبوفود

ماشین ظرف شویی قابلمه، ماهیتابه و دیگ

برای اینکه شما بتوانید بهترین تجهیزات را در آشپزخانه خود داشته باشید نیاز به کسب مشاور و همچنین راه اندازی و تجهیز یک راه انداز فست فود حرفه دارید که دانش کامل در ارتباط با این تجهیزات و دیگر لوازم فست فود به شما آموزش دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping cart
Shop
0 items Cart
My account